Piramida Cheopsa i Złota Kopuła – architektoniczne cuda starożytnego świata

Już w starożytności ludzie tworzyli dzieła architektoniczne, które do dzisiaj robią wrażenie na zwiedzających. Należą do nich różnego typu grobowce, czy świątynie.

W czasach współczesnych architekci prześcigają się w coraz to bardziej nowoczesnych budynkach, których niekiedy sama wielkość zapiera dech w piersiach. Jednymi z cudów architektonicznych są na pewno egipska piramida Cheopsa oraz izraelska Złota Kopuła.

Architektoniczne cuda świata – piramida Cheopsa

Jednym z cudów architektury jest na pewno piramida Cheopsa znajdująca się w Egipcie, a dokładnie w Gizie. Inaczej nazywana jest Wielką Piramidą albo piramidą Chufu. Została ona zbudowana około 2560 lat p.n.e. Uznaje się, że jej budowa trwała 20 lat. Jest to część nekropolii memfickiej. Razem z piramidami Chefrena i Mykerinosa jest uważana za najbardziej okazały zespół piramid. Została uznana w starożytności za jeden z cudów świata i jako jedyna z nich dotrwała do czasów nowożytnych.

Architektoniczne cuda świata – Złota Kopuła

Inną interesującą budowlą jest Złota Kopuła w Izraelu, nazywana również Kopułą na Skale. Jest to najstarsza budowla muzułmańskiego świata, która przetrwała do dnia dzisiejszego. Kopuła znajduje się na Wzgórzu Świątynnym Jerozolimy. Jest umiejscowiona obok Meczetu Al-Aksa. Świątynia powstała na skale, która ma znaczenie dla muzułmanów i Żydów. W judaizmie wierzą, że świątynia została wybudowana na kamieniu z Boskiego tronu, z którego został stworzony świat. Według wyznawców islamu to właśnie z tej świątyni prorok Mahomet udał się do nieba, aby wrócić z niego z Koranem. Jest to także świątynia, w której Abraham miał złożyć ofiarę ze swojego syna.

One thought on “Piramida Cheopsa i Złota Kopuła – architektoniczne cuda starożytnego świata

Dodaj komentarz