Tadż Mahal, Sydney Opera House, Koloseum, Empire State Building – czy znasz te cuda światowej architektury?

Na całym świecie wiele jest obiektów wartych tytułu najpiękniejszych budowli architektonicznych. Różnego rodzaju cywilizacje na przestrzeni wieków opanowały wznoszenie budynków do perfekcji. W niniejszym tekście przedstawię jedne z najbardziej rozpoznawalnych budowli architektonicznych świata.

Tadż Mahal – indyjski cud architektury

Właściwie Taj Mahal – budynek położony w Indiach, pełniący funkcję mauzoleum, wzniesionego na pamiątkę wcześnie zmarłej żony przez Szahdźahana, władcę pochodzącego z dynastii Wielkich Mongołów. Jest to budynek o architekturze przypominającej sztukę islamu. Budynek ten jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Azji południowej. Zbudowany jest z marmuru, który zdobiony jest tysiącami kamieni szlachetnych. Ciekawostka: władze Indii zakazały w promieniu pięćdziesięciu kilometrów od mauzoleum budowy jakiegokolwiek obiektu przemysłowego w celu ochrony zabytku.

Architektoniczna duma Australii – Sydney Opera House

Budynek został wybudowany w latach 70-tych XX wieku. Styl architektoniczny przedstawiany jest jako nowoczesny ekspresjonizm. Wykonany jest z betonu, stali i szkła. Opera w Sydney mieści kilka sal, które są przystosowane do różnego rodzaju widowisk. Jest to najbardziej rozpoznawalny budynek w Austali. Ciekawostka: Budynek ma swoim wyglądem przypominać żagle statków dryfujących na wzburzonym morzu.

Koloseum – rzymski amfiteatr wszechczasów

Budynek znajduje się w centrum Rzymu we Włoszech. Był to amfiteatr, w którym gladiatorzy walczyli i polowali na dzikie zwierzęta. Został zbudowany na początku I wieku naszej ery. Jest to dość duża budowla o owalnym kształcie, o długości 188 metrów i szerokości 156 metrów. Budynek został nazwany „Koloseum” w średniowieczu, od znajdującego się w pobliżu posągu Nerona. Ciekawostka: Każdego roku w Wielki Piątek w Koloseum odbywa się Droga Krzyżowa pod kierunkiem Papieża.

Empire State Building – architektoniczny cud ze Stanów Zjednoczonych

Jeden z najbardziej rozpoznawanych obiektów w Nowym Jorku oraz w całych Stanach Zjednoczonych. Wieżowiec ten został oficjalnie otwarty w 1931 roku przez ówczesnego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Helbertha Hoovera. Do wybudowania wież World Trade Center w latach 70-tych, dzierżył on miano najwyższego budynku Nowego Jorku. Jego całkowita wysokość wynosi 443 metry, w tym znajdują się 103 piętra. Określany jest mianem jednego z siedmiu cudów współczesnego świata. Ciekawostka: nazwa Empire State Building pochodzi od przydomku stanu Nowy Jork, który brzmi Empire State.

One thought on “Tadż Mahal, Sydney Opera House, Koloseum, Empire State Building – czy znasz te cuda światowej architektury?

Dodaj komentarz