Spodek w Katowicach – tego nie wiedziałeś

Katowicki Spodek to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w Polsce. Znajduje się w Katowicach, stolicy i największym mieście województwa śląskiego. Spodek został wybudowany w latach 70 i pozostaje jedną z najważniejszych i największych sal widowiskowych w całym regionie.

Dlaczego Spodek przypomina UFO?

Jego struktura jest okrągła i ściętego stożka. Nie jest to pomysł architektoniczny, ale konieczność, bo tylko taka konstrukcja wytrzyma szok górniczy. Ochroną jest również niewielki obszar, na którym Spodek styka się z ziemią. Konstrukcja kopuły Spodka waży ponad 300 ton. W momencie powstania był jednym z nielicznych nowoczesnych budynków powstałych w technice tensegrity.

Bogata infrastruktura Spodku w Katowicach

Katowicki spodek Posiada siłownię, hotel, restaurację, salę bioregeneracyjną, klinikę sportową, kryte lodowisko, ale co najważniejsze widownię z bardzo dobrym nagłośnieniem na 18 000 widzów, idealną na każdy koncert. Jest to prawdopodobnie jedyny w Polsce tak wielofunkcyjny obiekt.

Wielkie otwarcie Spodku w Katowicach

Pierwsza impreza Spodka odbyła się 8 maja 1971 roku z okazji 50. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Do Spodka przybyli wówczas: I sekretarz KC PZPR Eduard Girek, przewodniczący Rady Państwa Józef Sirankiewicz i premier. Uroczystość uświetniły występy zespołu „Śląsk” i wielu innych gwiazd.

Spodek w Katowicach to liczne koncerty i wydarzenia sportowe

Spodek od 50 lat jest sceną ważnych wydarzeń sportowych, muzycznych, kulturalnych i wielu innych. To tutaj śpiewają, i tak dalej Brian Adams czy Elton John. W 1972 r. wystąpił tu Fidel Castro. Widzowie, nie wszyscy są dobrowolni. W wiodących imprezach sportowych – Liga Światowa w Piłce Siatkowej Mężczyzn, EuroBasket, Mistrzostwa Europy w Siatkówce Kobiet.

One thought on “Spodek w Katowicach – tego nie wiedziałeś

Dodaj komentarz