Świątynia Wang w Karpaczu – norweski kościół w sercu Sudetów

Położony w sercu malowniczych Sudetów Zachodnich Karpacz może pochwalić się jednym z najciekawszych polskich zabytków. Świątynia Wang, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, to tak naprawdę… XIII-wieczny drewniany kościół wzniesiony w Norwegii będący siedzibą parafii ewangelicko-augsburskiej.

Do Polski trafiła przypadkiem, wystąpiła też w głośnej grze komputerowej. Oto fascynująca historia Świątyni Wang w Karpaczu!

Historia Świątyni Wang w Karpaczu

Świątynia Wang została wybudowana na początku XIII wieku w Norwegii w miejscowości Vang. W XIX wieku mieszkańcy wioski postanowili zbudować nowy kościół, ale brakowało im środków. Sprzedali więc świątynię pruskiemu królowi Fryderykowi Wielkiemu, który przeniósł ją najpierw do Berlina, ale potem zdecydował się postawić ją w Karpaczu, znajdującym się wówczas pod niemieckim panowaniem. Od 1844 roku Świątynia Wang jest siedzibą lokalnej parafii protestanckiej, a także chętnie odwiedzaną atrakcją turystyczną.

Świątynia Wang – tego nie wiedziałeś

Co ciekawe, Świątynia Wang została zbudowana bez użycia gwoździ! Praktycznie cały budynek składa się z drewna, a przy ponownym wznoszeniu wymieniono dużą część desek i balów, bo oryginalny budulec często był już mocno przegniły.

W 1963 roku dokonano modernizacji obiektu, a w 2014 roku na cmentarzu przy świątyni pochowano znanego poetę i dramaturga, Tadeusza Różewicza. Świątynia Wang wystąpiła też w popularnej, polskiej grze przygodowej „Zaginięcie Ethana Cartera”. Twórcy zeskanowali cały budynek za pomocą nowoczesnej technologii zwanej fotogramometrią, a następnie wiernie odtworzyli jego wygląd, dzięki czemu gracze z całego świata podczas rozgrywki mieli okazję odbyć wirtualny spacer po świątyni!